ks. Wincenty Turek SCJ
Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, na którym Ona wskazuje na swojego Syna, nazywany bywa w tradycji chrześcijańskiej Hodegedria, czyli "Wskazująca Drogę". Ten, o którym obecnie mówimy, nazywany także obrazem Matki Bożej Płaszowskiej, jest własnością kościoła parafialnego Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie Płaszowie od 1931 roku.
Wizerunek Matki Bożej to malowidło temperowe, wykonane na desce lipowej, zagruntowanej zaprawą kredową, zmontowane razem z profilowaną ramą. Całość formatu wynosi 117x95 cm. Obraz został namalowany przez mistrzów szkoły sądecko-krakowskiej, pozostającej pod wpływem sztuki czeskiej, i pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Pochodzenie obrazu nie jest do końca znane. O jego historii wiadomo tyle, że przed 1850 rokiem znajdował się w ołtarzu kościoła parafialnego w Czernichowie (woj. małopolskie), czczony jako wizerunek Matki Bożej słynący łaskami. Nie wiadomo dlaczego po 1850 roku znalazł się w magazynie kościelnym, mocno podniszczony. Ówczesny proboszcz początkowo zamierzał oddać go do renowacji, ale z czasem zrezygnował z tego zamiaru, nie doceniając prawdopodobnie jego zabytkowej wartości.
Dzięki uprzejmości konserwatora obrazu Matki Bożej Płaszowskiej, możemy podpatrzeć jak przebiegają prace. Zapraszamy do oglądania i czytania.
Nasza parafia, jak wiele innych na terenie Krakowa czy Archidiecezji, miała wielkie szczęście gościć przyszłego papieża Jana Pawła II. Najpierw biskup a później kardynał Karol Wojtyła bywał u nas wielokrotnie. W Kronice parafialnej pod datą 24. 10. 1959 r. zapisano:" W sobotę Ks. Biskup Karol Wojtyła udzielił Sakramentu Bierzmowania 285 osobom, młodzieży szkolnej i dorosłym. (...) Był to pierwszy kontakt oficjalny z parafianami Płaszowa i powiedział - nie ostatni". Wtedy nikt z tych młodych ludzi nie przypuszczał kim w przyszłości będzie ten człowiek, który czyni na ich czołach znak krzyża, wzywając Ducha Świętego. Po latach to wydarzenie nabrało wyjątkowego znaczenia.
Natomiast jedna z ostatnich wizyt kard. Karola Wojtyły w naszym kościele miała miejsce początkiem czerwca 1978 r. Wtedy to Pasterz Archidiecezji przewodniczył uroczystościom jubileuszowym 50-lecia istnienia Sercanów w Polsce. Z tego częstego nawiedzania płaszowskiej parafii przez kard. Wojtyłę pozostały nie tylko liczne fotografie czy wzmianki w Księgach parafialnych ale przede wszystkim żywa pamięć w sercach wiernych.
Z ks. Sławomirem Knopikiem SCJ, proboszczem parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie rozmawiają Małgorzata Pabis i Grażyna Kich.
Czym dla Księdza jest praca w Sanktuarium Matki Błogosławionego Macierzyństwa?
Odkąd pamiętam Matka Boża miała zawsze jakieś szczególne miejsce w moim życiu. W parafii, z której pochodzę, proboszcz zawsze modlił się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o powołania. Jestem przekonany, że tamta modlitwa znalazła swoje spełnienie w moim powołaniu. Tak więc nabożeństwo do Maryi wpisane jest jakoś w moje powołanie i kapłaństwo. A jak postrzegam Sanktuarium w Płaszowie? Jest kilka ciekawych znaków w moim życiu, które dziwnie zbiegają się niejako w tym miejscu.
ks. mgr lic. Sławomir Kamiński SCJ
Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem towarzyszy polskim sercanom niemal od początku ich osiedlenia się na ziemiach polskich. Został uroczyście wprowadzony do nowo wybudowanego kościoła w Krakowie Płaszowie 21 listopada 1931 roku. Uroczystość ta odbyła się w ramach misji, które prowadzili ojcowie redemptoryści z Podgórza. W tym szczególnym akcie intronizacji obrazu brali udział późniejsi księża, wtedy jeszcze klerycy, sercańscy: Michał Wietecha, Franciszek Zawadziński, Wincenty Turek i Stanisław Michalik[1].
"Często uczestniczę w środowej Nowennie do Matki Bożej Płaszowskiej i modlę się ze wszystkimi. Bardzo podobają mi się modlitwy i pieśni. Szczególnie poruszają mnie słowa dotykające fundamentalnych praw człowieka. W modlitwach zawarta jest troska o rodziny i ochronę ludzkiego życia od chwili poczęcia. A dodatkowo mając przed sobą Obraz Macierzyństwa Maryi - odżywam. Czuje jak Maryja dotyka mnie swoim wzrokiem. To nabożeństwo bardzo mi pomaga. Bogu niech będą dzięki." M.P.
Zamieszczony tekst nowenny pozwala na duchową łączność i modlitwę wraz z tymi, którzy są zgromadzeni przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Płaszowskiej
Nowenna do Matki Bożej Płaszowskiej odprawiana jest w naszym sanktuarium w każdą środę o godz. 17:30
Kapłan staje przed obrazem Matki Bożej Płaszowskiej - pieśni na rozpoczęcie nowenny:
Pieśń: Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo Ciebie
Pieśń: O Maryjo witam Cię (x3)
Modlitwa na rozpoczęcie nowenny (odmawiana przez wszystkich)
W. Nasza Matko Boża Płaszowska, * Matko Błogosławionego Macierzyństwa, * Matko Najświętszej Rodziny, * Matko ludzkich trosk i trudnych doświadczeń! * Przychodzimy do Ciebie * przepełnieni najgłębszą radością, * że wciąż jesteś obecna wśród nas. * Wyrażamy Ci naszą cześć i uwielbienie. * Dziękujemy gorąco za Twe łaski, * macierzyńską miłość * i wszystko co czynisz dla nas. * Stajemy przed Tobą * z sercem wypełnionym wdzięcznością, * ale i troskami naszego życia. * Przychodzimy z niezłomną nadzieją, * że uprosisz nam u swojego Syna, * pomoc w tym wszystkim * co przerasta nasze siły * i niepokoi nasze dusze.
Matko Najświętsza, czczona od wielu lat w kościele płaszowskim! Do Ciebie przychodzą wierni ze swoimi troskami, smutkami i cierpieniami, proszą ufni w Twoje wstawiennictwo, Twej pomocy wzywają, Ciebie o orędownictwo błagają. Ile otarłaś łez, ile cierpień złagodziłaś, darem macierzyństwa obdarzyłaś, ilu chorym wyprosiłaś zdrowie, grzesznikom nawrócenie, zbłąkanym powrót na drogę zbawienia. O Pani Płaszowska, Matko nasza najlepsza, wstawiaj się za nami. Uproś mi łaskę..., której tak bardzo pragnę i tak bardzo potrzebuję. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.