Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Pielgrzymka do Fatimy 2024

fatima24 350jpgNasza 18-osobowa grupa pielgrzymowała w dniach 3-6 kwietnia br. do Fatimy w Portugalii, do której dotarliśmy samolotem i autokarem.

Rano po Mszy Św. odprawionej w naszym kościele wyruszyliśmy na lotnisko w Balicach a już wieczorem o godz. 21:30 uczestniczyliśmy w nabożeństwie różańcowym w Kaplicy Objawień.

Odmawialiśmy różaniec i wsłuchiwaliśmy się w modlitwę różańcową wypowiadaną w wielu językach. Po wspólnie odmówionym różańcu uczestniczyliśmy w procesji ze świecami na Placu Modlitwy w Fatimie, która wywiera niespotykane wrażenie na uczestnikach – mrok, migotanie świec, tłum ludzi, śpiewy pieśni i niesiona figura Matki Bożej – ogromne przeżycie, które pozostanie w naszej pamięci na zawsze. W procesji ze świecami uczestniczyliśmy każdego wieczoru i za każdym razem wrażenia były podobne.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. W miejscu objawień znajduje się dąb, który jest świadkiem wydarzeń z 1917 r. a obok niego znajduje się kaplica Objawień z zabezpieczoną szkłem figurą Matki Bożej, naprzeciwko jest źródło z cudowną wodą, którą przywieźliśmy ze sobą do Krakowa.

Do Kaplicy Objawień niektórzy nasi pielgrzymi z różańcem w ręku i modlitwą szli na kolanach po ścieżce pokutnej prosząc Maryję o wstawiennictwo i pomoc w sobie wiadomych intencjach.

Powyżej Kaplicy wznosi się monumentalna Bazylika Matki Bożej Różańcowej, w której znajdują się groby Pastuszków: św. Hiacynty, św. Franciszka i siostry Łucji przy których modliliśmy się.

Z prawej strony ogromnego Placu Modlitwy jest muzeum. Jego niezwykłe eksponaty to dary pielgrzymów – papieży, hierarchów, wiernych oraz różnych mężów stanu. Tutaj znajduje się korona Matki Bożej do której została włożona kula, którą przekazał nasz św. papież Jan Paweł II po zamachu na Placu św. Piotra w Watykanie jako wotum wdzięczności za uratowanie życia.

Udaliśmy się również do nowej Bazyliki pw. Świętej Trójcy będącej czwartą największą świątynią katolicką na świecie.

Podążaliśmy też do Aljustrel – wioski Pastuszków, w której urodziły się i mieszkały dzieci: św. Hiacynta, św. Franciszek i Łucja. Odwiedziliśmy tutaj domy, w których mieszkały dzieci. Są one obecnie odrestaurowane, ale wyraźnie różnią się od tych współcześnie budowanych. Po drodze do Aljustrel mijaliśmy rondo z pięknym pomnikiem przedstawiającym postaci Pastuszków: Łucji, Hiacynty i Franciszka z owieczkami.

W ostatnim dniu pobytu w Fatimie po bardzo krótkiej nocy rozpoczęliśmy dzień od Mszy Św. odprawionej o godz. 5:00 czasu portugalskiego.

Przed południem odprawiliśmy też wzruszającą Drogę Krzyżową wyznaczoną nie tylko stacjami Męki Pańskiej, ale również scenami z heroicznego życia św. Hiacynty w pięknej scenerii tamtejszej przyrody – drzew oliwnych, olbrzymich dębów, traw.

W godzinach popołudniowych każdy z pielgrzymów miał czas na osobistą i prywatną modlitwę, pożegnanie się z Matką Bożą Fatimską, podziękowanie Maryi za piękne pielgrzymowanie oraz na dokonanie zakupów pamiątek. Następnie udaliśmy się na lotnisko w Porto i o godz. 6:20 rozpoczął się lot powrotny do Krakowa a my czuliśmy jakieś lekkie piękno i uduchowiony spokój w sercach.

Przewodnikami w naszej pielgrzymce była nieoceniona i serdeczna Pani Teresa Hankus i ks. Włodzimierz Płatek – którym już na wstępie składamy ogromne „Bóg zapłać” za wspaniałą organizację naszego pobytu w Fatimie.

Pielgrzymka do Fatimy wywarła na nas uczestnikach niezwykłe wrażenie, była wielkim i głębokim przeżyciem religijnym. Panu Bogu i Matce Najświętszej niech będą dzięki za możliwość bezpiecznego pielgrzymowania.

Grażyna Ligęza

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Odpust Parafialny 2024

Odpust parafialny 2024
9 czerwca 2024

Boże Ciało 2024

Boże Ciało 2024
30 maja 2024

Koncert pieśni maryjnych 2024

Koncert pieśni maryjnych 2024
26 maja 2024

Bierzmowanie 2024

Bierzmowanie 2024
23 maja 2024

Majówka Matecznika

Majówka Matecznika
22 maja 2024Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa