Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Kreatywne zabawy z dziećmi

Na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Zima zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że więcej czasu spędzamy w domu ze swoimi maluchami, także z tymi starszymi, które często w tym okresie łapią różne przeziębienia. Ten czas wcale nie musi oznaczać nudy dla naszych dzieci. Jest wiele pomysłów na zabawy, które możemy im zorganizować sami bez wielkich nakładów finansowych. Zrobione własnoręcznie zabawki przynoszą dużą satysfakcję i bez wyrzutów sumienia mogą wylądować w koszu, gdy się znudzą czy zostaną zniszczone.

Butelki po napojach mogą zyskać drugie życie dzięki przekształceniu ich w grzechotki czy klepsydrę. Wystarczy wsypać do nich różne kasze czy groszki. Do pudełek po chusteczkach czy jajkach można wkładać różne materiały czy drobne przedmioty. Niesparowane skarpetki możemy przerobić na skarpetkowego węża, a z resztek materiału możemy przygotować własne woreczki sensoryczne. Jeśli nie potrafimy szyć, do zrobienia sensorycznych woreczków można wykorzystać lateksowe rękawiczki.

Im większe dziecko, tym możliwości kreatywnych zabaw jest więcej. Roczne dzieci mogą zacząć pierwsze próby rysowania czy malowania palcami (mnie spodobał się szablon jeża, który można wspólnie z dzieckiem tą metodą wykonać). Do zabaw można wykorzystać różne dostępne w domu przedmioty takie jak makaron (rurki można nawlekać jak korale), gumki recepturki, rolki po papierze toaletowym (do stworzenia zwierzątek, domków czy najprostszej lornetki), tekturę, wykałaczki, patyczki po lodach czy fasolę (do tego wystarczy garnek, kubki i łyżka, by dziecko ćwiczyło przesypywanie). U nas dużym powodzeniem cieszy się ostatnio domowa ciastolina, którą można zrobić w 10 minut.

Jeśli brakuje nam weny, pomysłów możemy poszukać w internecie. Można tam znaleźć także wzory kolorowanek czy różne zadania, idealne dla starszaków na pochmurne dni. Poza tym zawsze pozostają niezastąpione zabawy znane nam z dzieciństwa jak budowanie domku z kocy, robienie toru przeszkód czy urządzenie pikniku na środku pokoju. Oczywiście przy takich zabawach, również niezbędna jest kreatywność rodzica, by przekonać potem naszą pociechę, że sprzątanie też może być zabawą...

Polecam bloga mojedziecikreatywnie.pl, na którym można znaleźć propozycja zabaw i szablony do druku dla dzieci w różnym wieku. Po inspiracje zapraszam też na swojego bloga handmadebytaja.blogspot.com. 

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa