Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Szachy dla dzieci

Na Mateczniku jest już coraz więcej przedszkolaków i to z myślą o nich został wybrany temat dzisiejszego spotkania. Przygodę z szachami wiele osób rozpoczyna w wieku 4-5 lat, choć mniejsze dzieci też można zainteresować szachownicą oraz figurami szachowymi. O swoim szachowym hobby opowiadał tata Róży, Kostka i Anielki.

Przyniósł ze sobą szachownice i zegar szachowy, więc można było wszystko obejrzeć oraz dotknąć. Pomimo tego, że dzieci na spotkaniu były w bardzo różnym wieku, udało się wśród nich znaleźć kilkoro, których szachy bardzo zainteresowały.

W szachy gra się na całym świecie. Chociaż wygląd figur może się różnić, to wszędzie są takie same zasady ich ruchów. Naukę warto zacząć od nauki ruchów pojedynczych figur szachowych. Poruszanie się figur po szachownicy to dopiero początek. W szachach liczy się taktyka i umiejętność wyobrażenia sobie następnych ruchów swoich oraz przeciwnika.

Wysiłek intelektualny dokonywany podczas gry, porównywany jest z wysiłkiem mięśni nóg biegacza podczas treningu czy zawodów. Gra ta uczy dzieci strategicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Rozwija umiejętności matematyczne oraz koncentracę. 

 

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa