Dzień ten zaczęliśmy wspólną modlitwą w kościele parafialnym, w której uczestniczyli księża ze wspólnot płaszowskich. Zazwyczaj księża modlą się w swoich kaplicach zakonnych. Tym razem zebrali się wszyscy razem na "Ciemną Jutrznię", której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Gruszka, natomiast śpiew poszczególnych antyfon i psalmów zaczynał ks. Artur Wójcikowski. Piękne melodie wykonywane na dwa chóry unosiły się ku niebu niczym woń kadzidła. Wszyscy obecni w kościele włączali się w modlitwę a także z uwagą słuchali czytań przeznaczonych na ten dzień.
Wieczorem Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Zbigniew Zagórski. W trakcie celebracji chór parafialny zaśpiewał „Mękę Pańską wg. św. Jana. Myślą i sercem podążaliśmy za Panem Jezusem tak bardzo umęczonym. Po homilii nastąpiła Adoracja krzyża. Brały w niej udział poszczególne stany: duchowieństwo, służba liturgiczna i wierni. Jednym z pierwszych, którzy podeszli do ucałowania krzyża był kard. Stanisław Nagy. Liturgia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do grobu pańskiego.
Także po Liturgii Męki Pańskiej trwały modlitwy: wspólne czy też prywatne - do późnych godzin nocnych. Wielu poprzez ucałowanie z wiarą krzyża oddawało cześć Zbawicielowi, który „przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył”. Wielki Piątek rozpoczyna w Kościele świętym nowennę przed Świętem Miłosierdzia przypadającego w II Niedzielę Wielkanocną. Dziś także chrześcijanie całego świata mogą złożyć ofiarę na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.„Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata”