Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Misje w Kongo - ks. Jakub Snopkowski - Sercanie Kraków Płaszów 2024
Misje parafialne 2024 - Zakończenie Misji - Sercanie Płaszów
Odpust ku czci Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa - Sercanie Płaszów 2025
Misje parafialne 2024 - tańce i hulanki
Misje parafialne 2024 - Koncert zespołu PAW - Sercanie Płaszów
Misje parafialne 2024 - Sercanie Płaszów
Błogosławieństwo zwierząt - Sercanie Płaszów 2024
Imieniny ks. Jacka Kosteczki scj - Sercanie Płaszów 2024
Wakacje 2024 - wędrówki ministrantów
Błogosławieństwo kierowców - Sercanie Płaszów 2024
Powitanie noweg proboszcza - Sercanie Płaszów 2024
Koncert pieśni maryjnych 2024 - Sercanie Płaszów
Misje w Kongo
Misje w Kongo
Modlitwa potrzebna od zaraz
Zakończenie MIsji 2024
Misje Parafialne 2024
Zakończenie Misji
Odpust MBP 2024
Odpust ku czci
Matki Bożej
Błogosławionego Macierzyństwa
Misje 2024 - zabawy
Misje - tańce, hulanki...
...ale bez swawoli!
Misje - koncer PAW
Misje Parafialne 2024
Koncert zespołu PAW
Misje 2024 - początek
Misje Parafialne 2024
zaczynamy...
Błogosławieństwo zwierząt
Błogosławieństwo zwierząt
wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Imieniny ks. Jacka
Imieniny ks. Jacka
Wakacje 24
Wakacje 2024
wędrówki ministrantów
Błogosławieństwo kierowców 2024
Błogosławieństwo kierowców
...i ich pojazdów
Powitenie proboszcza 2024
Powitanie nowego gospodarza
...i oficjalne objęcie urzędu
Koncert pieśni maryjnych
Koncert pieśni maryjnych
„Ave Maria...”

Wigilia Paschalna w Wielką Noc

Wieczorem, po zapadnięciu zmroku o godz. 20:00 rozpoczęła się Wigilia Paschalna - główna celebracja Świętego Triduum Paschalnego. Tej uroczystości przewodniczył kard. Stanisław Nagy. Tradycyjnie uczestniczyli w niej księża ze wspólnot płaszowskich oraz ksiądz Tadeusz Michałek przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Sercanów. Niezwykle bogata liturgia ukazywała tak wspaniale zaplanowane przez Boga i precyzyjnie realizowane dzieło odkupienia człowieka. Celebrację zakończyliśmy procesją eucharystyczną, czyli uroczystym ogłoszeniem radości Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Dzień ten zaczęliśmy, podobnie jak poprzedni wspólną "Jutrznią", w kościele parafialnym. Przewodniczył jej ks. Artur Wójcikowski, a towarzyszyła mu młodzież oazowa. Także teraz śpiewano psalmy z podziałem na dwa chóry. Po zakończeniu modlitw zaczęło się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Licznie gromadzący się wierni: starsi, młodzież i dzieci najpierw adorowali Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie a następnie uczestniczyli w poświęceniu pokarmów. Jakże liczni byli ci, którzy poprzez ucałowanie krzyża i modlitwę wyrażali wdzięczność Bogu za dzieło odkupienia. Adoracja trwała aż do rozpoczęcia się Wigilii Paschalnej.

Główna celebracja Świętego Triduum Paschalnego zaczęła się przed kościołem przy ognisku - obrzędowi światła przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Gruszka - został poświęcony ogień, następnie przyozdobiono Paschał i zapalono go od poświęconego ognia. Później ks. Artur Wójcikowski wniósł palącą się świecę (Paschał symbolizujący Chrystusa) do świątyni intonując wezwanie: "Światło Chrystusa", na co wszyscy odpowiadali "Bogu niech będą dzięki". Ciemna świątynia stopniowo rozjaśniała się od światła Paschału i zapalanych świec.

Następnie w wielkim skupieniu wysłuchaliśmy Orędzia Paschalnego, po czym nastąpiła Liturgia Słowa, jakże bogata tej nocy. Radość ogarniała widząc wielkie zaangażowanie w przebieg liturgii, szczególnie lektorów posługujących przy ołtarzu i Chóru Młodzieżowego. Istotnie śpiew wykonywany z wielkim zaangażowaniem niewątpliwie uświetniał liturgię nie tylko dziś ale podczas całego Triduum Paschalnego. Później ksiądz kardynał zaintonował hymn „Chwała na wysokości Bogu” i ponownie odezwały się kościelne organy a wtórował im głos dzwonów. Podobnie było z radosnym „Alleluja”, potrójnie zaśpiewanym przez ks. proboszcza i powtórzonym przez wszystkich wiernych. To radosne "Alleluja" zabrzmiało po kilkutygodniowej przerwie i ta niezwykle radosna nowina o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa – ogłosił ją słowami św. Mateusza Ewangelisty ksiądz Tadeusz Michałek, on także wygłosił homilię a jej  mottem uczynił słowa Zmartwychwstałego Pana skierowane do niewiast: „Nie bójcie się”.

Pamiętną chwilą było poświęcenie wody chrzcielnej - liturgii chrzcielnej - przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Gruszka. Nad wodą chrzcielną została odśpiewana litania do Wszystkich Świętych, następnie ks. proboszcz odśpiewał jedną z piękniejszych modlitw w liturgii kościoła. W czasie tej modlitwy paschał trzykrotnie był wstawiany do wody i tak pozostał w wodzie do zakończenia śpiewanej modlitwy. Następnie wszyscy wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne i zostali pokropieni wodą święconą. Później nastąpiła liturgia ofiary gromadząc wokół ołtarza wszystkich kapłanów na czele z księdzem kardynałem Stanisławem. Po czym nastąpił moment przyjęcia Komunii św. Tak wielu w pełny sposób uczestniczyło we Mszy św. przyjmując Pana Jezusa pod postacią Chleba i Wina.

Ostatnim akcentem tej najważniejszej w roku uroczystości była procesja eucharystyczna, czyli ogłoszenie innym radości zmartwychwstania. Na czele procesji niesiony był krzyż przepasany czerwoną stułą oraz figura Zmartwychwstałego. Procesji przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Gruszka niosąc w monstrancji Chrystusa Eucharystycznego. Radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa obwieszczał również wspólny śpiew a także dzwony jakby donioślej bijące.

Na koniec warto wspomnieć, że od dziś przez okres wielkanocny zamiast modlitwy „Anioł Pański” odmawiać będziemy „Królowo Nieba”. Pewno nie wszyscy wiedzą, że pierwsze słowa tej modlitwy (wyrażone po łacinie) umieszczone są na obrazie Matki Bożej Płaszowskiej a konkretnie na promiennym nimbie okalającym głowę Maryi. Wpatrując się weń dostrzeżemy pierwsze słowa wspomnianej modlitwy: „Królowo nieba, wesel się, Alleluja. Bo ten, któregoś nosić zasłużyła, zmartwychwstał. Alleluja”. To jeden ze szczegółów wyróżniających nasz obraz spośród innych (bardzo podobnych), jakie powstały pod koniec XV w. w którejś z krakowskich pracowni. Niewątpliwie napis ten komponuje z nastrojem wielkanocnym i przypomina wpatrującym się w oblicze Madonny, że ojczyzną chrześcijanina jest niebo.

 

Poniżej zamieszczamy tekst modlitwy „Królowo Nieba” w języku łacińskim. Będzie pomocą dla tych, którzy zapragnął się modlić w łączności z Ojcem św. chociażby podczas niedzielnej transmisji z Watykanu.

Regina coeli, laetare, alleluia
Quia quem meruisti portare, alleluia.
Resurrexit sicut dixit, alleluia.
Ora pro nobis Deum, alleluia.

Gaude et laetare, Virgo Maria, alleluia,
Quia surrexit Dominus vere, alleluia.

Oremus: Deus qui per resurrectionem Filii tui, Domini nostri Iesu Christi, mundum laetificare dignatus es: praesta, quaesumus, ut per eius Genetricem Virginem Mariam, perpetuae capiamus gaudia vitae. Per eundem Christum Dominum nostrum. Amen.

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

kongo-ks-jakub-snopkowski

Misje Kongo - ks.Jakub Snopkowski
23 października 2024

Misje parafialne 2024 - zabawy

Misje 2024 - zabawy
12 października 2024

Misje parafialne 2024 - koncert PAW

Misje - koncert - 2024
9 października 2024

Misje parafialne 2024

Misje parafialne 2024
5 października 2024

Błogosławieństwo zwierząt

Błogosławieństwo zwierząt
4 września 2024


Będzie...


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa